Pierwszy hybrydowy traktor pochodzi z… Białorusi

foto: MTZ Equipment LTD

Ciągniki rolnicze Belarus stanowią częsty widok na polskiej wsi. Produkty firmy MTZ mają w naszym kraju opinię maszyn tanich i niezbyt zaawansowanych technicznie. Dlatego wiadomość o rozpoczęciu produkcji na Białorusi traktorów z napędem hybrydowym, jest nie małym zaskoczeniem.

Minskij Traktornyj Zawod, czyli Mińśka Fabryka Traktorów (MTZ) oferująca swoje produkty pod marką Belarus to jeden z większych producentów ciągników rolniczych na świecie. W zeszłym roku miński zakład wytworzył aż 32 689 sztuk, z czego 90% zostało przeznaczonych na eksport. Głównymi rynkami zbytu są Rosja, Ukraina, Pakistan oraz Kazachstan. Asortyment MTZ obejmuje kilkadziesiąt modeli, począwszy od przestarzałej serii Belarus 550, wywodzącej się z lat 60. a skończywszy na ciągnikach dużej mocy z niemieckimi lub amerykańskimi silnikami np. Belarus 4522.

Hybrydą na pole

Inżynierowie z Mińska nad hybrydowym traktorem pracują już od 2006 roku. Efekt ich działań to ciągnik ciężki o oznaczeniu Belarus 3623. Źródło napędu hybrydy stanowi 6-cylindrowy diesel Mercedes-Benz OM470 o mocy 373 KM lub Cummins QSL9 generujący 360 KM. Jednostka spalinowa pełni rolę generatora dla głównego silnika elektrycznego wytwarzającego 270 kW (367 KM). Dodatkowo model 3623 wyposażono elektryczny napęd Wałka Odbioru Mocy (55 kW / 73 KM) oraz opcjonalnie w elektryczny silnik wentylatora chłodnicy.

Jaki korzyści ma przynieść napęd hybrydowy? Według Białorusinów nowy model cechuje się spalaniem niższym o około 15% podczas prac polowych i o minimum 30% w trakcie wykonywania zadań transportowych. Dzięki charakterystyce silnika elektrycznego moc dostępna jest w całym zakresie obrotów. W efekcie 367 konna hybryda odpowiada klasycznemu ciągnikowi z 420 konnym dieslem. Producent podkreśla niezawodność układu napędowego, który przez aż 30 tys. motogodzin (mth) nie będzie wymagał poważnych ingerencji. Podawane są wyliczenia, według których każde 10 tys. mth przyniesie oszczędność na poziomie około 40 tys. USD.

Za ile i gdzie?

Belarus 3623 jest ciągnikiem, którego odbiorcami mają być przede wszystkim klienci posiadający areały o wielkiej powierzchni. Dlatego w pierwszej kolejności traktory te będą kierowane na rynki Rosji, Kanady oraz USA. Oficjalny importer białoruskich maszyn w Stanach Zjednoczonych – firma MTZ Equipment LTD zapowiedziała start sprzedaży już we wrześniu tego roku. Cena rozpoczyna się od 298 000 dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *