Super ekologiczna Skoda? Tak, ale tylko dla dzieci…


Warning: Undefined property: stdClass::$pageInfo in /home/platne/serwer21645/public_html/wp-content/plugins/fluid-video-embeds/fluid-video-embeds.php on line 681

Warning: Attempt to read property "totalResults" on null in /home/platne/serwer21645/public_html/wp-content/plugins/fluid-video-embeds/fluid-video-embeds.php on line 681
foto: Czech Pedal Car

Podczas salonu w Genewie czeska marka zaprezentowała koncept Vision X – czyli niezwykle ekologiczną hybrydę z silnikiem elektrycznym oraz jednostką napędową zasilaną sprężonym gazem ziemnym CNG. Jednak to nie gigant należący do koncernu VW, a mała firma z niewielkiej miejscowości Sazovice jako pierwsza wprowadza do produkcji super ekologiczną Skodę.

Po aferze dieselgate koncern Volkswagen AG zmuszony był do zmiany koncepcji rozwoju napędów swoich przyszłych konstrukcji. W przyszłości znacząco zmniejszy się rola silników diesla. W zamian konsumenci dostaną rozszerzoną paletę aut z napędami alternatywnymi, składającą się z modeli w pełni elektrycznych, hybryd oraz z silnikami TGI – zasilanych gazem ziemnym CNG. Zmiany w gamie jednostek napędowych dotkną również Skodę, dla której pieśnią przyszłości jest połączenie napędu elektrycznego z gazowym, co zostało zaprezentowane w najnowszym koncepcyjnym modelu Vision X.

Zanim w gamie Skody pojawią się rewolucyjne zmiany, czeski, bezemisyjny pojazd zaprezentowała firma Czech Pedal Car z miejscowości Sazovice. Piękne autko na pedały wyglądem nawiązuje do Skody Octavii produkowanej w latach 1959–1964 (kombi do 1971 roku) i jej odmiany z nadwoziem kabrio – Felicia.

foto: Czech Pedal Car

Przeznaczona dla dzieci Octavia/Felicia, podobnie jak oryginalny pojazd posiada napęd na tylne koła i dostępna jest w atrakcyjnych kolorach. Producent miniaturowych Skód w planach ma wprowadzenie auta stylizowanego na kolejny legendarny model fabryki z Mlada Boleslav – 1000 MB, której nazwa była w naszym kraju rozszyfrowana jako Skoda 1000 Małych Błędów.

Niestety przyjemność posiadania malutkiej Skody wcale nie kosztuje mało. Kompletne autko wyceniane jest na 18400 koron (3050 zł). Możemy trochę zaoszczędzić kupując zestaw do samodzielnego montażu i lakierowania za 13500 koron (2240 zł).

Czeski pomysł wydaje się rewelacyjny. Dzieci otrzymują świetnie wyglądającą zabawkę, a przy tym nasiąkają sympatią do klasycznej motoryzacji. Hmm… może i w Polsce doczekamy się autka na pedały, nawiązującego wyglądem do Warszawy 223, Syreny 102 albo Polskiego Fiata 125p z pierwszych lat produkcji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *