Nowy właściciel FSO – potwierdzenie moich słów

foto: FSO SA

Dwa miesiące temu napisałem o zmianie właściciela warszawskiej FSO. Temat wzbudził również zainteresowanie IBRM Samar, który mając większe możliwości ustalenia stanu faktycznego, przeprowadził dziennikarskie śledztwo. Rezultatem jest potwierdzenie moich słów oraz uzupełnienie szczegółów.

Kwestię aktualnego właściciela FSO poruszyłem już 8 maja. Wszystko zaczęło się od listów wysyłanych indywidualnym udziałowcom z informacją o uchwale nr 5 Walnego Zgromadzenia FSO w sprawie przymusowego wykupu akcji. Na podstawie art. 418 Kodeksu Spółek Handlowych akcje udziałowców indywidualnych zobowiązał się wykupić cypryjski fundusz Alemeda Investments LTD posiadający obecnie aż 99,00251% kapitału zakładowego warszawskiej spółki.

Jak się okazało cypryjski fundusz wszedł w posiadanie udziałów należących do koncernu UkrAvto już w czerwcu 2015 roku. Tym samym od strony formalnej Ukraińcy przestali być właścicielem FSO. Sprawa jednak nie jest tak oczywista, ponieważ fundusz Alemeda Investments został założony przez UkrAvto.

Według IBRM Samar powodem założenia funduszu na Cyprze i przekazania mu akcji FSO było fiasko przy poszukiwaniu nowego inwestora dla fabryki oraz obawa utraty kontroli nad nią w przypadku eskalacji konfliktu między Ukrainą i Rosją.

Link do artykułu z 8 maja

Kto jest właścicielem FSO?

Link do artykułu IBRM Samar

https://www.samar.pl/__/3/3.a/99433/3.sc/11/FSO-ma-nowego-w%C5%82a%C5%9Bciciela.html?locale=pl_PL

One thought on “Nowy właściciel FSO – potwierdzenie moich słów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *