Kraft 2017C2 – Nowy traktor z Mazowsza


Warning: Undefined property: stdClass::$pageInfo in /home/platne/serwer21645/public_html/wp-content/plugins/fluid-video-embeds/fluid-video-embeds.php on line 681

Warning: Attempt to read property "totalResults" on null in /home/platne/serwer21645/public_html/wp-content/plugins/fluid-video-embeds/fluid-video-embeds.php on line 681
Kraft 2017C2 / foto: Krawiec Traktor

Jakiego ciągnika poszukuje polski rolnik? Przeglądając fora poświęcone technice rolniczej, można znaleźć wiele powtarzających się opinii. Duża grupa rolników pragnie mieć w swoim gospodarstwie traktor łatwy w eksploatacji o prostej konstrukcji – bez elektroniki. Nie chodzi jednak o pojazd archaiczny, lecz taki który sprawdzone rozwiązania techniczne połączy z przyzwoitym wyposażeniem np. szczelną kabiną i przystępną ceną. Odpowiedzią na takie potrzeby ma być Kraft 2017C2, nowy ciągnik rolniczy produkowany przez firmę Krawiec Traktor ze Zwolenia.

Na pytanie o krajowego producenta ciągników większość osób bez wahania wskaże Ursusa. Bardziej zgłębieni w tym temacie wymienią jeszcze marki Pronar, Crystal, Farmer czy Farmtrac. Co prawda ostatnia z nich ma pochodzenie indyjskie, ale ciągniki oferowane na Starym Kontynencie uznawane są za polski produkt. Na tej samej zasadzie co w przypadku Forda, gdzie europejskie auta klasyfikowane są jako wyroby o niemieckim pochodzeniu.

Nowość, ale z doświadczeniem

Na początku tego roku do grona rodzimych producentów dołączyła firma Krawiec Traktor s.c. oferująca swoje wyroby pod marką Kraft. Zlokalizowana w Czarnolesie koło Zwolenia (45 km od Radomia) firma rozpoczęła działalność około 20 lat temu jako zakład specjalizujący się w naprawach oraz remontach kapitalnych ciągników rolniczych lub ich poszczególnych komponentów. Oprócz wykonywania zleceń remontowych profil działalności opierał się na skupowaniu wyeksploatowanych traktorów, wykonaniu ich napraw całkowitych i późniejszej sprzedaży z zapewnieniem rocznej gwarancji. Przyjęty model biznesu zapewne okazał się opłacalny, ponieważ spółka postanowiła rozszerzyć jej zakres o produkcję nowych ciągników.

Dla sadownika

Jak na razie jedynym modelem oferowanym pod marką Kraft jest 2017C2, przedstawiany jako ciągnik sadowniczy, który również idealnie nadaje się do pracy przy uprawach owoców miękkich. Wpływ na to ma niewielka szerokość – 130 cm, identyczna jak w przypadku sadowniczych Ursusów 2802 i 3502. I nie jest to jedyne powiązanie z Ursusami wywodzącymi się z konstrukcji Massey Fergusona. Już na pierwszy rzut oka widać ten sam kształt felg, co w starszych traktorach z czerwonym niedźwiedziem na masce. Szybkie spojrzenie na dane techniczne potwierdza, że 2017C2 ma więcej wspólnych cech z Ursusami. Źródło napędu stanowi 3-cylindrowy wolnossący diesel typu 3250, a więc ta sama jednostka, którą montowano do warszawskich modeli 2812/3512. Silnik o pojemności skokowej 2502 cm³ rozwija moc maksymalną 39 KM. Moc przenoszona jest na koła poprzez 8-biegową skrzynię (8+2). W wyposażeniu tego malucha znajdzie się wałek odbioru mocy o prędkości obrotowej 540 obr/min, podnośnik hydrauliczny, zaczepy transportowe, wyjścia hydrauliki zewnętrznej oraz szczelna kabina z homologacją.

Dane techniczne ciągnika 2017C2 / foto: Materiały reklamowe Krawiec Traktor

Kraft od strony technicznej powiązany jest z Ursusami będącymi licencyjnymi odpowiednikami traktorów Massey Ferguson serii 200. Czy to jednak wada? Otóż nie. Dzięki temu 2017C2 bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach technicznych, dysponuje szerokim zapleczem serwisowym i dużą dostępnością części zamiennych. Tym bardziej, że ciągniki typu 3512 wciąż znajdują się w ofercie eksportowej Ursusa, podobnie jak oryginalne MF 240 Xtra.

Krawiec Traktor ofertę sprzedaży przedstawia na popularnych portalach ogłoszeniowych. Cena została ustalona na 79 500 zł brutto.

Zdjęcia użyte w ramach dopuszczalnego prawa cytatu. Prawa autorskie należą do ich wykonawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *