Ursus C-380K / C-3105 – nowości na ciężkie czasy

Ursus C-380K / foto: Ursus

Ostatnio wokół firmy Ursus, krążą różne spekulacje dotyczące jej sytuacji finansowej. Problemy z dostawami autobusów, spadek sprzedaży ciągników czy w końcu postępowanie komornicze (czasowo zawieszone) nie przeszkodziły producentowi z Lubelszczyzny w opracowaniu nowych ciągników rolniczych – C-380K i C-3105.

Nieoficjalną tradycją krajowego producenta jest przedstawianie co roku nowych modeli. Świetną okazją do prezentacji premier są Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech, odbywające się w Kielcach. Podczas ubiegłorocznej imprezy pokazano serię małych traktorów, powstałych przy współpracy z koreańskim Bransonem (modele C-335B / C-350B). Ten rok przyniósł nowości większego kalibru – średnie ciągniki opracowane z udziałem partnera z Turcji.

Powstanie modelu C-380K jest wynikiem podpisanej w zeszłym roku umowy z firmą Tumosan z siedzibą w Ankarze. Pięcioletni kontrakt przewiduje współpracę w zakresie produkcji wybranych typów traktorów oraz dostawy części. Polsko-turecką nowość wyposażono w amerykański 4-cylindrowy turbodoładowany silnik diesla Kohler KDI2504 spełniający wymagania normy emisji spalin Euro IIIB. Jednostka o pojemności 2,5 litra rozwija moc 74 KM przy 2200 obr/min, która przenoszona jest na wszystkie koła poprzez 16-biegową skrzynię z rewersem. W wyposażeniu znajduje się wałek odbioru mocy o dwóch prędkościach obrotowych (540/1000 obr/min), podnośnik o udźwigu 3000 kg oraz pompa hydrauliczna o wydajności 50 l/min. Pod względem zastosowanych rozwiązań układu napędowego i jego transmisji, nowy traktor w pełni bazuje na konstrukcji opracowanej przez Tumosan.

C-3105 wyposażono w jednostkę napędową Perkins 854E-E34TA o mocy 102 KM i 420 Nm momentu obrotowego. Zwiększeniu uległ maksymalny udźwig podnośnika – do 4000 kg.
Premierowe traktory spod znaku czerwonego niedźwiedzia charakteryzują się całkowicie odmienioną stylizacją – nową maską silnika oraz kabiną z sześcioma słupkami. Producent tłumaczy zastosowanie tego rozwiązania oczekiwaniami użytkowników.

Start sprzedaży nowych Ursusów planowany jest już w kwietniu. C-380K dostępny będzie od 112 tys. zł netto, a jego większy brat od 142 tys. zł netto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *