NXT 360 – Następca Humvee

NXT 360 / foto: AM General

HMMWV (bardziej znany pod potoczną nazwą Humvee) to motoryzacyjny symbol amerykańskiej armii. Produkowany od 1983 roku przez firmę AM General terenowy pojazd uczestniczył w wojnie w Iraku, Afganistanie czy ostatnio na wschodzie Ukrainy. Trafił na wyposażenie 50 armii świata w tym także polskiej. Mimo, że przez 35 lat był cyklicznie modernizowany w tym roku przedstawiono następcę – NXT 360.

Premiera NXT 360 odbyła się podczas największych w Europie targów przemysłu obronnego Eurosatory 2018 w Paryżu. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Nowy model jest przeznaczony na eksport i być może nigdy nie trafi do armii USA. W przetargu z 2015 roku na dostawę lekkich pojazdów taktycznych dla amerykańskich wojsk lądowych i piechoty morskiej lepszą ofertę niż AM General przedstawiła firma Oshkosh z modelem JLTV. W tej sytuacji producent Humvee zmuszony został do poszukiwania nowych odbiorców swoich produktów.

Głęboka modernizacja

Następca HMMWV nie jest całkowicie nowym produktem, lecz znaczną modernizacją starszej konstrukcji. Główny zakres zmian dotyczy wzmocnienia opancerzenia, modyfikacji zawieszenia oraz zastosowania nowego silnika i skrzyni biegów. NXT wyposażono w turbodiesla V8 o pojemności 6,5 l rozwijającego moc 253 KM i 624 Nm momentu obrotowego. Silnik zblokowano z 6 biegową skrzynią automatyczną 6L85 produkcji koncernu General Motors. W porównaniu do Humvee uzyskano znaczny progres, ponieważ starszy model wyposażono w 160 lub 190 konnego diesla oraz 4 biegowy automat.

Humvee M1151 / foto: AM General

Większa moc w NXT 360 jest konieczna ze względu na znaczny przyrost masy z 5,5 do 7,1 tony spowodowany zwiększeniem stopnia ochrony balistycznej pojazdu. Nowy produkt spełnia wymagania klasy B7, co zapewnia ochronę nawet przed pociskami kalibru 12,7 mm. Modernizację układu jezdnego podyktowano wzrostem wagi oraz zwiększeniem wytrzymałości na wybuchy. Według zapewnień producenta przedni most napędowy oprze się eksplozji miny przeciwczołgowej, a tylny granatu ręcznego.

Zmodernizowany Humvee zostanie wyposażony w ABS i ESP oraz system centralnego pompowania kół z dwoma kompresorami powietrza, dzięki czemu zmiana ciśnienia w oponach będzie następowała szybciej. Producent umożliwia zakup fabrycznie nowych wozów typu NXT 360 lub modernizację starszych modeli. Według amerykańskiej firmy z 230 tys. wyprodukowanych HMMWV około 60% wciąż znajduje się w eksploatacji.

Nie tylko Humvee

Rodzina Humvee to nie tylko opancerzone pojazdy bojowe, lecz także wersje wykorzystywane w roli aut transportowych np. nośników wyrzutni rakietowych czy ambulansów. W celu zastąpienia tych odmian w zeszłym roku zaprezentowano serię MPT – Multi-Purpose Truck, czyli lekko opancerzoną ciężarówkę o modułowej konstrukcji i ładowności 2,4 t. MPT dostępny jest jako przystosowane do zabudowy podwozie z kabiną dwu lub czteroosobową albo wersja z modułem transportowym pozwalająca na przewóz nawet 8 żołnierzy.

MPT / foto: AM General

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *