Jazda na suwak i korytarz życia – nowe obowiązki od 6 grudnia

Jazda na suwak
foto: Biuro Ruchu Drogowego KGP

Mikołajki to dzień małych prezentów, a w tym roku Mikołaj odwiedził wszystkich zmotoryzowanych. Od 6 grudnia 2019 roku jazda na suwak oraz korytarz życia są obowiązkowym postępowaniem każdego kierowcy.

Po latach dyskusji zaczynają obowiązywać w Polsce dwie proste zasady ruchu drogowego. Jazda na suwak oraz korytarz życia. Na czym polegają i czemu służą?

Zasada zamka błyskawicznego obowiązuje w przypadku wystąpienia sytuacji znacznego zmniejszenia prędkości jazdy na drogach wielopasmowych np. podczas korka, gdy jeden z pasów kończy się lub niemożliwa jest dalsza jazda nim np. z powodu wypadku. Wówczas kierujący autami znajdującymi się na sąsiadującym pasie muszą umożliwić zmianę pasa ruchu pojazdom znajdującym się na kończącym się pasie w taki sposób, aby pojazdy te zajmowały miejsce na pasie naprzemiennie z pojazdami już tam się znajdującymi.

Korytarz życia
foto: Biuro Ruchu Drogowego KGP

Tworzenie korytarza ratunkowego polega na przesunięciu pojazdów stojących w korku do najbliższej krawędzi drogi, tak aby został utworzony swobodny przejazd dla pojazdów ratowniczych. Zasada korytarza ma na celu ułatwienie dotarcia służb na miejsce wypadku.

Kierowcy, którzy nie będą przestrzegać nowych zasad ruchu narażają się na mandat. W przypadku niezastosowania się do jazdy na suwak jest to kwota od 20 do 500 złotych. Nieutworzenie korytarza życia karane jest kwotą 300-400 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *