Jelcz 442 – Typy Broni i Uzbrojenia

Zapoczątkowana przez Wydawnictwo MON, a tworzona obecnie przez Agencję CB seria broszur „Typy Broni i Uzbrojenia”, od 1970 roku zapoznaje czytelników z techniką wojskową. Oprócz samolotów, czy czołgów co jakiś czas pojawiają się w niej samochody o przeznaczeniu militarnym – tak jak w najnowszym numerze, którego bohaterem został Jelcz 442.

Od kilku lat w parku ciężarówek Wojska Polskiego następuje zmiana pokoleniowa. Wywodzące się z czasów Układu Warszawskiego terenowe Stary 660 i 266 są zastępowane przez Jelcze 442.32. Ten licznie wprowadzany do uzbrojenia model przedstawił Wojciech Połomski – miłośnik dolnośląskiej fabryki i jej produktów, autor książek „Pojazdy Samochodowe i Przyczepy Jelcz” oraz „Historia JZS Jelcz – Zapisy wspomnień”.

W liczącej 44 strony monografii, autor przedstawił historię powstania i rozwoju Samochodu średniej ładowności wysokiej mobilności, czyli woła roboczego polskiej armii. Czytelnik ma szansę zapoznać się z obszernym opisem konstrukcji i danymi technicznymi prototypów, jak i wersji seryjnych Jelcza 442.32 oraz jego pierwowzoru o oznaczeniu 442.28 Bartek.

Zaprezentowano warianty wojskowej ciężarówki oraz specjalistyczne zabudowy montowane na jej podwoziu. W wyczerpujący sposób przedstawiono informacje o wymaganiach wojska, procedurach zakupu, a także chronologii dostaw i wdrażania pojazdu do eksploatacji. W. Połomski nie zapomniał opisać rozwoju i modernizacji potencjału produkcyjnego spółki Jelcz, który dokonał się w ostatnich latach. Tekst uzupełnia bogaty materiał zdjęciowy oraz liczne rysunki.

Pozycja Wojciecha Połomskiego wyróżnia się na rynku wydawniczym. Rzadko zdarza się, aby monografia modelu dotyczyła auta obecnie produkowanego i wciąż modernizowanego. Zazwyczaj autorzy w obszerny sposób przedstawiają modele, których produkcje zakończono kilkadziesiąt lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *