Leksykon polskich samochodów dostawczych i terenowych 1955-1995

W okresie wakacyjnym do sprzedaży trafiła kolejna publikacja poświęcona historii polskiej motoryzacji – „Leksykon polskich samochodów dostawczych i terenowych 1955-1995”. To już druga wydana w tym roku książka autorstwa Grzegorza Rutki.

Na początku 2020 roku zakupiłem, przeczytałem i recenzowałem „Leksykon polskich samochodów osobowych 1951-2002”. Książka Wydana przez PKS Gdańsk, pozytywnie zaskakiwała formą oraz liczbą przedstawionych pojazdów. Niestety rozczarowywała treścią, w której znalazły się błędy i nieścisłości dotyczące np. historii Syreny oraz Polskiego Fiata 125p. A jak na tym tle przedstawia się nowa książka?

Na 114 stronach i w trzech rozdziałach przedstawiono historię oraz odmiany Żuka i Lublina, Nysy oraz Tarpana i Tarpana Honkera. Mniejsze auta dostawcze, bazujące na konstrukcji Warszawy, Syreny, PF 125p oraz Poloneza pokazano, we wcześniejszym leksykonie. Utrzymana została konwencja książki, w której zamiast zdjęć, wykorzystano wykonane przez autora ilustracje rzutu bocznego. Nowością są za to umieszczone na ostatnich stronach rozdziałów, grafiki prezentujące przód i tył samochodów. Pozwala to na przedstawienie różnic występujących między poszczególnymi modernizacjami danego modelu. Sugestie dotyczące zwiększenia liczby grafik pojawiały się w komentarzach czytelników po wydaniu Leksykonu samochodów osobowych.

W rozdziałach zaprezentowano odmiany seryjne każdego modelu (Skrzyniowe, Furgony, Mikrobusy itd.), odmiany specjalistyczne (np. chłodnie, kinowozy), wersje dla służb, a także warianty produkowane na eksport i prototypy. Wśród prezentowanych pojazdów znalazły się nawet auta, o których próżno szukać informacji w aktualnie dostępnej literaturze. Dane na ich temat dostępne są jedynie na forach lub grupach poświęconych historii polskiej motoryzacji oraz w książce Grzegorza Rutki. Tak bogate zestawienie pozwala czytelnikowi zapoznać się z historią rozwoju polskich dostawczaków.

Podsumowując „Leksykon polskich samochodów dostawczych i terenowych” jest wyraźnym krokiem naprzód w stosunku do wcześniejszej publikacji. Nowa pozycja wyróżnia się na rynku atrakcyjną szatą graficzną oraz mnogością przedstawionych pojazdów. Dzięki temu jest interesującym i cennym źródłem informacji dla sympatyków polskiej motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *